Gümüşçülük

Meslek Kodu:

477702

Kapalıçarşı’da

54

gümüş takı satıcısı/üreticisi var.

GÜMÜŞ TAKI

Gümüş işlemeciliği ve kullanımı İslamiyet’in Anadolu’ya yayılması ile daha da gelişmiş ve çeşitlilik göstermiştir. Bu döneme kadar takı, para ve tasarruf aracı olarak kullanılan gümüş, Osmanlılar döneminde işlemeciliğin zirvesine ulaşmıştır. Yüzük, küpe, kolye, kemer, hamaylı, Kuran-ı Kerim Kabı, takunya işlemeleri, tespih püskülü, tabanca kabzası işlemesi, kılıç ve kama sapı işlemeciliği hep Osmanlı döneminde yapılmıştır. Gümüş işçiliği, Türkler’ in eski el sanatlarından biridir. Kurtlar, tablalar, kılıç ve kama kabzaları, kemerler, gümüşlü nalınlar, bilezikler, yüzükler yanında, süs eşyaları, gümüşlü aynalar vb. bugün de yapılmaktadır ve büyük ilgi görmektedir.
Gümüşün yapısı oldukça yumuşak olması nedeniyle kolay şekil almaktadır. Fakat çoğunlukla günümüz kullanımına uygun olabilmesi için üretimde içine belli ölçülerle bakır karıştırılır. Yumuşak bir metal olmasından ötürü takı sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır
Çok eski zamanlardan beri bilinmenin yanı sıra altın ve bakırdan sonra keşfedilmiştir. Altın hammadde olarak az olmasına rağmen dünyanın her yanına yayıldığı için gümüşten çok daha önce kullanılmaya başlanmıştır. Doğada bulunan gümüş miktarının az olması ayrıca çok derinlerde bulunması bunun en önemli sebeplerindendir.

Uzun yıllardır takı yapımında kullanılan gümüş, gösterişli ürünlerin de sergilendiği Kapalıçarşı’nın vazgeçilmez faaliyet alanlarından birini oluşturmaktadır. Ekonomik ve şık bir takı tercihi olan gümüş ürünler, toplumun geniş bir kitlesine hitap edebildiği için diğer pahalı ve değerli mücevherlere göre daha çok tercih edilmiştir. Kapalıçarşı, gümüşün imalatından son kullanıcıya sunulacak haline gelene kadar tüm süreçlerinde yer almaktadır.

Gümüş işçiliği son yıllarda Türkiye’nin dışa açılması, turizm hareketlerinin artması ve teknolojinin de yardımıyla hızlı bir gelişme göstermiştir. Türk işi gümüşten yapılmış eserler, bakır, bronz hediyelik ve dekoratif eşya, seramik, oniks ve deriden mamul, üstün kaliteli, Türkiye hatıraları ile Kapalıçarşı da zengin bir koleksiyon oluştururlar.
Kapalıçarşı gümüş işçiliğin, gümüş takıların kalbi durumundadır. Burç kolyeler, hayvan figürlü altın, gümüş küpeler tasarımların üst seviyede buluştuğu sanat merkezini de andırıyor. Türk turizmindeki yerini almakta gecikmemiş olan Gümüş işçiliği, günümüzde hızla çoğalan ve 50’nin üzerindeki gümüş işleme atölyeleri bu sanatın Kapalıçarşı‘ya önemli bir döviz girdisi sağladığını göstermektedir.