Çantacılık

Meslek Kodu:

477202

Kapalıçarşı’da

54

çantacı var.

ÇANTA

Çanta; kösele, meşin, kumaş vb. hafif malzemeden yapılıp büyüklüğüne göre para, evrak, yiyecek vb. koyup taşımaya yarayan aksesuardır. Moda tarihçisi Farid Chenoune’a göre çanta, moda kavramı içindeki en eski ve en evrensel objedir. Tarih öncesi dönemlerde de avcılar tarafından kullanıldığı tahmin edilen çantalar, Antik Çağ’ da daha sık kullanılmaya başlanmıştır.
Tarihe baktığımızda kişilerin daha çok bir takım eşyalarını taşıma ihtiyacını gidermek için bele asılan çanta olarak kullanılmış ancak ilerleyen zamanlar bu kullanım daha da kullanışlı hale gelmiştir. Dönemin zengin insanları çantaları ellerinde taşıyarak çantaları daha süslü hale getirmişlerdir ve çanta kullanım alanları genişlemiş hatta erkekler de çanta kullanmaya başlamıştır.
İlk çanta kullanımı erkekler tarafından olmuş ve ilerleyen zamanlarda bu kullanım kadınlara geçmiştir. Günümüze baktığımızda ise çanta kullanımı daha çok kadınların tekelindendir. Çanta kullanan erkek sayısı oldukça azdır.
Eskiden sadece ihtiyacı karşılamak üzere icat edilmiş çanta, günümüzde kadınlar tarafından daha çok rağbet görmekte ve sadece ihtiyacı karşılamak amaçla kullanılmayıp, kıyafete ve ayakkabıya uygun aksesuar olarak da kullanılmaktadır.
Çantalar, bayanların dünyasında çok özel bir yere sahiptirler. Çanta sevdası, bayanlar için ortak bir kavram olarak dikkat çeker. Dünyanın neresine giderseniz gidin bayanların çanta merakı olduğunu göreceksiniz. Bu durum, çanta merakını ve sevgisini özetlemek için yeterlidir. Uzun zamandır hayatımızda olan çanta modern hayatın en büyük gereksinimlerinden biridir.
Hanımların vazgeçemediği bir tutkusu haline gelen bayan çanta modelleri her dönem değişikli göstererek yeni şekilleri ve tarzları ile Kapalıçarşı raflarını süslemeye devam etmektedir. Her mevsime göre farklı kategorilerde oluşturulmuş çantalar, uygun kombin ve renk seçenekleri sayesinde şıklığınızı tamamlayabileceğiniz en iyi aksesuarlardan bir tanesidir.
Dünyanın en eski alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı artık kuyumcuları ile değil çanta satan mağazaları ile anılmaya başlanmıştır. Her gün yüzbinlerce turistin gezdiği çarşıda son moda çantalar satılmaktadır.